Tutkimus selvittää sydänperäisen äkkikuoleman ennustettavuutta
Suomalaisten sydän- ja verisuoniterveys on parantunut selvästi viime vuosina. Tämä johtuu kohentuneista elintavoista ja lääkehoidosta. Kuitenkin sydänperäinen äkkikuolema on yhä merkittävä kansanterveydellinen haaste.
Sydänäkkikuolema liitetään usein sepelvaltimotautiin tai pitkälle edenneeseen sydämen vajaatoimintaan. Sydänperäisiä äkkikuolemia pystytään estämään tehokkaasti rytmihäiriötahdistimella. Kuitenkin vain alle viisi prosenttia sydänäkkikuolemista voidaan ennakoida ja estää.
Tavoitteena tunnistaa korkean riskin potilaat sydänäkkikuolemissa
Pirkanmaan hyvinvointialue Pirha, Tays Sydänsairaala ja Tampereen yliopisto ovat käynnistäneet prospektiivisen seurantatutkimuksen Coronary Artery Disease and Sudden Cardiac Death (CADSCA) osana EU-rahoitteista CVD-Link-projektia. Selvitämme sydänperäisen äkkikuoleman ennustettavuutta. Tutkimme geneettisiä tekijöitä, sydämen sähköistä toimintaa ja verestä mitattavia biologisia merkkiaineita. Lisäksi kartoitamme, mikä merkitys psykososiaalisilla tekijöillä ja terveyskäyttäytymisellä on sydänperäisen äkkikuoleman ja sepelvaltimotautitapahtumien ennustamisessa. Teemme yhteistyötä Itä-Suomen yliopiston kasvatustieteiden ja psykologian laitoksen kanssa.
Tavoitteenamme on löytää keinoja, joilla voidaan tunnistaa korkean riskin potilaat sydänäkkikuolemissa. Jos terveyskäyttäytymisellä ja sairastavuusriskillä todetaan olevan yhteys, näihin vaikuttamalla voidaan ehkäistä tautitapahtumia. Samalla pystytään arvioimaan, voivatko korkean riskin potilaat hyötyä rytmihäiriötahdistimesta.
Tutkimushankkeen taustaa – tuloksia luvassa vuoden 2030 jälkeen
Tutkimushanke hyödyntää Tays Sydänsairaalan potilaille tarjottavaa OmaSydän-etähoitopalvelua. Rekrytoimme mukaan 3 000–4 000 sepelvaltimotautia sairastavaa potilasta Pirkanmaalta. Alustavia tuloksia voidaan odottaa vuoden 2030 jälkeen.
CADSCA-tutkimuskokonaisuutta johtavat Tampereen yliopiston kardiologian professori Jussi Hernesniemi ja Tays Sydänsairaalan postdoc-tutkija Juho Tynkkynen.
Jaa sivu eteenpäin